Wikipedia Neden Engellendi?

Wikipedia neden engellendi? Ne zaman açılacak?

İmece usulü ansiklopedi olan Wikipedia’ya 29 Nisan sabah saat 08:00’den beri Türkiye’den erişilemiyor. Bununla ilgili net bir açıklama olmasa da iddialar terör içerikleri olduğundan yana. “İnternet ansiklopedisi” dendiğinde ilk akla gelen site olan Wikipedia’nın kapatılması Twitter’da trend topic olurken siteye giren herkes ‘Neden kapatıldı’ sorusunu sordu.

Neden engellendi?

Resmi bir açıklama olmamakla birlikte söylentiler DAEŞ Terör örgütünün propagandasını yapan bir kaç içerik olduğu söyleniyor. Wikipedia’ya bu içeriklerle ilgili talepte bulunulduğu ancak Amerika merkezli kuruluştan henüz yanıt alınamadığı söyleniyor.

BTK ne dedi?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan bir açıklamaya yer verildi:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Sanırım Wikipedia’nın bu tarz konularda acil aksiyon alabilmesi için Türkiye’de ofis açması gerekecek:)

Bir Frontendci

Frontendci.com, sektörde çalışan ve gelecekte bu sektörde çalışmak isteyen tüm frontend geliştiriciler için türkçe html, css ve javascript eğitim, anlatım kaynaklarını derlemek amacıyla kurulmuştur. Türkçe eğitim videoları, anlatımlar, makaleler ve sunumların toplandığı bir mecradır.

Tüm içerikleri göster

Yorum yap

Bir Cevap Yazın