Yazılım Alanında En Çok Kazandıran Diller

Bilgisayar programcılılığı sadece teknoloji endüstrisinin değil, istihdam piyasası başta olmak üzere global ekonominin dönüşmesinde bariz bir tesire sahip. Son senelerde bu mesleğe yönelik artan taleple beraber programcıların daha fazla alaka gördüğünü hem de yer yer “süper starlar” arasında anıldığını görmek dahi olası hale geldi.

“Peki hangi programlama dili bunda daha büyük hisseye sahip?” diye- yalnızca programcılar arasında tartışma yaratmak için- bir sual ortaya atarsanız, uzun bir tartışma duymaya hazırlanmanız gerekiyor. Programcılar için bu meselenin yanıtı büyük ihtimalle favori programlama dilleri olsa da neyse ki tek kaynağımız onlar değiller.

Burning Glass ve Brookings Institution tarafından yayımlanan verileri derleyen Quartz’ın yakın vakitte yayımladığı en çok kazandıran programlama dilleri listesi, kodlama dillerinin ekonomik karşılığı ile ilgili iyi bir fikir veriyor.

Quarzt’ın listesine göre, en çok kazandıran programlama dili olan Ruby on Rails’in  programcılarının vasati senelik aylığı takriben 109 bin dolar, onu 108 bin dolarla Objective C izliyor. Listenin üçüncü esnasında senelik vasati 100 bin dolar kazandıran Python var.

Brookings Institution’da ekonomist olarak görev yapan Jonathan Rothwell, en çok kazandıran yazılım dilleri konusunda bir araştırma hazırlamış İşte bu araştırmanın neticenine göre en fazla kazandıran yazılım dilleri…

1 – Ruby on Rails:$109,460

2 – Objective C :$108,225

3 – Python :$100,717

4 – JAVA :$94,908

5 – C++ :$93,502

6 – JavaScript :$91,461

7 – C :90,134

8 – R :$90,055

9 – C# :$89,074

10 – Visual Basic :$85,962

11 – SQL :$85,511

12 – PERL :$82,513

Her ne kadar ülkemizde çok fazla değişkenlik göstersede dünyada en çok kazandıran yazılım dilleri bu şekilde. Standart bir proje idaresi, çözümleme, uzmanlaşma gibi konularda gelişmekte olan yazılım sektörümüzde, tekelleşmiş bir sistemdense, dünya standartları ile benzer teknolojileri kullanmak dileğiyle diyorum.

Bir Frontendci

Frontendci.com, sektörde çalışan ve gelecekte bu sektörde çalışmak isteyen tüm frontend geliştiriciler için türkçe html, css ve javascript eğitim, anlatım kaynaklarını derlemek amacıyla kurulmuştur. Türkçe eğitim videoları, anlatımlar, makaleler ve sunumların toplandığı bir mecradır.

Tüm içerikleri göster

Yorum yap

Bir Cevap Yazın