Web Tasarım ve Basılı Tasarım Arasınadaki Fark

Sıklıkla sorulan suallerden olan web ve baskı farklarına değinmek istiyorum. Web Tasarım ve Basılı Tasarım arasındaki farklar. Her ne kadar bir hayli sektörde birbirine oldukça yakın olarak görünselerde web ile baskı arasında çok büyük farklar vardır ve birbirleriyle ilgileri yok desek mübalağa etmiş olmayız. Basılı medya dijital dünyaya başka bir deyişle online hayata oldukça uzak değerlere sahiptir. Daimi olarak değişen ve her gün yeni bir teknolojiyi karşımıza koyan web dünyasında basılı medya terimleri kullanmak doğru olmayacaktır. Bu yazımda sizlere kimi terimlerden söz etmek ve bu iki alan ile karşılaştırmalı olarak göstermek istiyorum.

web_baski

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi web de kullandığımız ölçü birimleri em ve px dir. Basılı medya da ise mm ve santimetre kullanılır.
Renklerde ise web ekranlarda, dijital alanlarda kullandığımız RGB başka bir deyişle üç renk kullanırken basılı medya ise dört renk kullanır.
Çözünürlük webde 72 dpi gayet yeterlidir, ama basılı medyada bu uygun değildir. En iyi baskı için 300 Dpi kullanılmalıdır.
Sayfa tasarımlarında kullanılan boyutta farklıdır. Sözgelişi webdeki boyut tarayıcılara göre değişmektedir, belirli bir boyut bulunmamaktadır. Baskı da ise belirli ölçüler vardır. A4, A3, B2 vb. kağıt ölçülerinde baskı yapılmaktadır.

Peki bu DPI nedir PPI nedir?

Dot Per Inc (DPI)
Bir inç başına düşen nokta sayısıdır. Baskı makinalarının bir inç için vurdukları nokta sayısına göre belirlenmektedir. Genel kaide iyi bir baskı neticesi için 300 DPI dır. (Tam olarak 304.8 DPI) Daha yüksek değerlerlede baskı alınabilir.

Pixel Per Inc (PPI)
Bir inç başına düşen piksel sayısıdır. Dijital çalışmalarda kullanılan birimdir. Bilgisayar ekranlarının hemen hemen hepsi 72 PPI çözünürlüğe sahiptir. (Mac ekranlar 78 PPI) Bu sebeple yalnızca ekranda
görünen işlerde 72 PPI üstünde kaydetmek iyi bir netice vermez tam tersine geç yüklenme/açılma nedeniyle kullanıcıları sıkıntıya sokacaktır.

DPI ve PPI arasında çok büyük farklar olmadığı için PPI yerine DPI kullanılabilir. Bu çok büyük bir mesele oluşturmayacaktır. Bilinmesi şart olan ayrım basılı bir iş ise yapacağımız cm, web/dijital bir çalışma ise pixel kullanmamız gerektiğidir.

Bir Frontendci

Frontendci.com, sektörde çalışan ve gelecekte bu sektörde çalışmak isteyen tüm frontend geliştiriciler için türkçe html, css ve javascript eğitim, anlatım kaynaklarını derlemek amacıyla kurulmuştur. Türkçe eğitim videoları, anlatımlar, makaleler ve sunumların toplandığı bir mecradır.

Tüm içerikleri göster

Yorum yap

Bir Cevap Yazın